
Izaberite dobrog organizatora team buildinga i osnažite svoj tim
9 ožujka, 2025
Bleisure putovanja: posao i užitak – savršen miks za tvoje sljedeće putovanje
10 ožujka, 2025Sloj po sloj: Kako se pripremiti za ekstremne hladnoće na minusu?
Podijelite na društvenim mrežama:
Kada se nađete u arktičkim ili ekstremnim zimskim uvjetima, važno je da znate kako se obući da biste ostali topli, suhi i zaštićeni.
Slojevito oblačenje je ključ za učinkovito upravljanje tjelesnom temperaturom. Sami smo iskusili Arktički krug i od lokalaca naučili najvažnije savjete o obući i odjeći u ekstremnim uvjetima. Želimo vam ovim vodičem prikazati kako pravilno složiti odjeću za preživljavanje na debelim minusima, uključujući materijale, svrhu svakog sloja i nekoliko korisnih savjeta.1. Donje rublje i osnovni sloj:
Što se nosi: Donje rublje, potkošulja i tanka majica dugih rukava koja sprečava znojenje. Osnovni sloj je najvažniji jer izravno dodiruje kožu i njegova je primarna funkcija održavanje suhoće. Kada ste u ekstremnoj hladnoći, važno je spriječiti znojenje jer mokra koža ubrzava gubitak topline.
Materijal: Odaberite donje rublje i potkošulju od merino vune ili sintetičkih materijala poput polipropilena ili poliestera. Merino vuna je prirodni materijal koji se brzo suši, regulira temperaturu i sprječava neugodne mirise, a izuzetno je efikasna jer upija vlagu. Sintetički materijali također odlično odvode vlagu, čime vas drže suhim, a to je ključno za sprječavanje hipotermije te se brže suše od pamuka.
Savjet: Izbjegavajte pamuk u donjem sloju jer upija vlagu i usporava isušivanje, što može izazvati nelagodu i smanjenje topline. Ako ostanete mokri, hladnoća može nastupiti vrlo brzo.
2. Drugi sloj:
Što se nosi: Uske duge hlače ili podgaće koje sprječavaju ulazak hladnoće. Drugi sloj igra ključnu ulogu u zadržavanju topline. Ovdje se koristi materijal koji djeluje kao izolator, zadržavajući toplinu koju stvorite svojim tijelom.
Materijal: Ovdje je važno da odaberete materijal koji pruža dobru izolaciju, ali i omogućuje kretanje. Polartec ili fleece materijali su popularni za ovu vrstu sloja, jer su lagani, topli i prozračni.
Savjet: Drugi sloj bi trebao biti dovoljno tijesan da zadrži toplinu, ali ne previše da ne ograniči protok krvi i da ne ograničava slobodno kretanje. Ako su podgaće ili hlače previše široke, to neće pružiti potrebnu izolaciju.
3. Čarape:
Što se nosi: Obične čarape, pa zimske čarape. Čarape su često zanemarena komponenta opreme, ali od presudne su važnosti za održavanje topline. Prvi sloj čarapa treba biti tanak i izuzetno udoban, dok vanjske čarape moraju biti deblje i pružiti izolaciju, a istovremeno omogućiti cirkulaciju.
Materijal: Zimske čarape trebaju biti izrađene od merino vune koja je izvanredan materijal jer zadržava toplinu čak i kad su mokre ili akrilnih vlakana koja mogu dodatno pomoći u brzoj apsorpciji vlage i održavanju suhih nogu, a oba materijala pružaju izolaciju i brzo se suše.
Savjet: Nikada ne stavljajte previše čarapa jer to može stisnuti krvne žile i smanjiti cirkulaciju, što povećava osjećaj hladnoće. Dajte prednost čarapama koje se brzo suše i nude izvrsnu izolaciju.

4. Gornji sloj:
Što se nosi: Debela zimska majica i skijaške hlače. Gornji sloj je odgovoran za zaštitu od vjetra, snijega i vlage, dok istovremeno zadržava toplinu.
Materijal: Za gornji sloj, fleece su popularan izbor jakni jer su lagane, prozračne i odlične za izolaciju ili down (paperje) jakne su izvrsne za zadržavanje topline jer imaju visok omjer težine i toplinskih svojstava, dok skijaške hlače obično dolaze s vodootpornim i vjetrootpornim svojstvima, uz dodatnu izolaciju od sintetičkih materijala poput thinsulate, koji pruža dodatnu toplinsku zaštitu.
Savjet: Obavezno birajte slojeve koji su vodonepropusni i prozračni. Slojevi koji omogućuju izlazak vlage iznutra dok sprječavaju ulazak snijega ili vjetra izvana najbolji su za ekstremne uvjete. Prozračnost je veoma bitna da bi vam omogućila lakše kretanje.
5. Zaštita od vjetra i hladnoće:
Što se nosi: Šal, zimska kapa, gornji dio skijaške jakne te na kraju overalls.
Materijal: Za šal i kapu odaberite vunu ili merino vunu koja dobro zadržava toplinu i omogućuje disanje, dok vas istovremeno štiti od vjetra i zadržava toplinu. Jakna treba biti od vodonepropusnog materijala, poput Gore-Tex ili nylona, koji će vas zaštititi od vjetra i snijega. Overall ili zimski kombinezon koji spaja jaknu i hlače i trebao bi biti što je moguće više izotermičan i otporan na vlagu. Overall pruža maksimalnu zaštitu od hladnoće i vjetra, čineći ga idealnim za ekstremne uvjete.
Savjet: Šalom možete zaštititi vrat i donji dio lica od hladnog vjetra jer je to područje koje najbrže gubi toplinu. Kapa je ključna jer čak do 30% tjelesne topline izlazi kroz glavu pa dobro pokrivanje glave može značajno utjecati na vašu udobnost. Nemojte zaboraviti i dobru skijašku masku koja vam neće raditi probleme s magljenjem, a pogotovo će pomoći tijekom puhanja vjetra.
6. Cipele i rukavice:
Što se nosi: Buce na nogama i zimske rukavice. Pravilna obuća je ključ za održavanje topline stopala.
Materijal: Za obuću, odaberite vodonepropusne čizme s debelim izolacijskim slojem poput thinsulate ili down (paperje) materijala. Obuća bi trebala biti dovoljno velika da omogući slobodno kretanje prstiju i da ne ometa cirkulaciju. Rukavice bi trebale biti vodonepropusne i toplinske, izrađene od prirodnih materijala kao što je vuna ili sintetičkih materijala kao što je nylon za dodatnu zaštitu. Najbolje su sintetičke rukavice koje mogu podnijeti vlagu, ali također mogu biti i kožne s unutarnjim slojem od vune.
Savjet: Obuća mora biti dovoljno velika da omogućava nošenje debelih čarapa i ne ometa cirkulaciju, ali ne toliko velika da uzrokuje trenje, stvaranje žuljeva ili nelagodu. Rukavice bi trebale biti otporne na vodu i omogućiti kretanje prstiju za veću funkcionalnost. Ako je moguće, odaberite obuću koje dolazi s dodatnim ulošcima za veću izolaciju. Ne zaboravite provjeriti prianjanje čizama kako biste osigurali sigurnost na zaleđenim površinama. Za ekstremne uvjete razmislite o grijanim ulošcima ili rukavicama za dodatnu toplinu.
Profesionalni savjeti o obući i odjeći:
Slojevitost je ključ: Sloj po sloj pomaže u zadržavanju topline i regulaciji temperature. Svaki sloj ima svoju funkciju: osnovni sloj odvodi vlagu, srednji sloj izolira, a vanjski sloj štiti od vjetra i vlage. Kretanje je važno: Ako se previše obučete, znojit ćete se i brzo hladiti. S druge strane, premalo odjeće može dovesti do prehlade. Ključ je u savršenoj ravnoteži. Održavanje topline kroz cijeli dan: Čak i kada se krećete, važno je održavati tjelesnu temperaturu. Ako predugo stojite, dodajte još jedan sloj odjeće. Kretanje je najbolji, način da zadržite toplinu.Kratki profesionalni savjeti o preživljavanju u ekstremnim hladnoćama:
Hidratacija je ključna: Iako se u hladnoći možda ne osjećate žednima, vaše tijelo i dalje gubi vodu disanjem i znojenjem. Dehidracija smanjuje cirkulaciju, što može pogoršati osjećaj hladnoće. Nosite termos bocu s toplim napitkom, poput čaja, koji će vas ugrijati i hidrirati.
Ne zanemarujte lice i ruke: Hladni zrak može isušiti kožu i uzrokovati ozebline. Koristite balzam za usne i kremu za lice bez vode (na bazi ulja) kako biste zaštitili lice i obavezno nosite rukavice.
Izbjegavate pregrijavanje: Iako slojevito oblačenje pruža toplinu, pregrijavanje može uzrokovati znojenje, a vlaga ubrzava hlađenje tijela. Ako osjetite da vam postaje previše toplo, prilagodite slojeve – primjerice, otkopčajte jaknu ili skinite kapu dok ne regulirate temperaturu.
Pripazite na ozebline i hipotermiju: Najugroženiji dijelovi tijela su prsti, nos, uši i obrazi. Ako primijetite da dijelovi kože postaju bijeli ili utrnuli, odmah ih zagrijte tako što ćete ih pritisnuti toplim dijelom tijela (npr. ruke ispod pazuha). Hipotermija: Znakovi uključuju drhtanje, konfuziju i usporen govor. Ako vi ili netko u vašem društvu pokazuje ove znakove, odmah potražite sklonište i pokušajte zagrijati tijelo suhim slojevima i toplim napitcima.
Pametno planirajte izlaske i aktivnosti: Prije nego što izađete na hladnoću, pratite vremensku prognozu i izbjegavajte izlazak ako je temperatura previše niska ili vjetar stvara efekt „osjećaja hladnoće“. Planirajte kratke intervale na otvorenom kako biste se mogli povremeno zagrijati u zatvorenom prostoru.
Napomena: Uvijek obavijestite nekoga o vašem planu kretanja ako idete u udaljena ili nenaseljena područja.